Zapoznaj się z ofertą

Jarmark Św.Marcina w Poznaniu

Data wycieczki:

11 listopada 2023

Cena za osobę:

160 zł/os.

Wyjazd ze Szczawna – Zdroju godz. 5.00 (ul. Solicka/Bar Zacisze), z Wałbrzycha o godz. 5.15 (ul. Sikorskiego – Tauron). Planowany powrót ok. godz. 22.30.

Skąd to święto? Skąd Święty Marcin w Poznaniu?

W XII wieku obok nowo wybudowanego kościoła pod wezwaniem Świętego Marcina powstała mała osada rzemieślników. Osada przyjęła rzecz jasna nazwę od patrona tegoż kościoła – Święty Marcin, a dawny trakt zamienił się z czasem w główną arterię wielkomiejskiego Poznania.

Jak głosi legenda – na prośbę tutejszego proboszcza, aby wspomóc ubogich i biednych, jeden z poznańskich cukierników upiekł trzy blachy rogali drożdżowych i podarował je w czasie odpustu ubogim przybywającym licznie pod kościół Świętego Marcina. Z czasem, z pomocą przybywali inni aby pomóc potrzebującym. W ten sposób do dzisiaj przetrwała tradycja wypiekania z drożdżowego ciasta wypełnionego masą makowo-migdałową świetomarcińskich rogali.

11 listopada to wyjątkowy dzień. Święty Marcin zstępuje na koniu na ziemię i przemierza ulice Poznania. Każdego roku wszyscy ludzie odwiedzający Poznań objadają się tym przysmakiem!

Program:

Przejazd do dzielnicy Śródka w Poznaniu, zwiedzanie rynku z najsławniejszym polskim muralem pt. „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”. Spacer przez kładkę na Ostrów Tumski i zwiedzanie Bazyliki Św. Piotra i Pawła. Spacer z przewodnikiem po Starym Rynku – w południe usłyszymy hejnał z ratusza i zobaczymy trykające koziołki. Przejście przez Plac Wolności w kierunku zamku cesarskiego, przy którym zlokalizowana będzie główna scena związana z obchodami Święta ulicy Św. Marcin. Scena będzie kulminacyjnym punktem obchodów tego święta. Na ulicy św. Marcin i w jej okolicy występować będą liczne teatrzyki uliczne, pojawią się ciekawe stragany ze słynnymi rogalami świętomarcińskimi, nie zabraknie również grup rekonstrukcyjnych m.in. z Powstania Wielkopolskiego.

Wszystkiemu będzie towarzyszyć orkiestra wojskowa, która ma przygotowany program z okazji Święta Niepodległości. Do Państwa dyspozycji 2 godziny czasu wolnego na odpoczynek i indywidualne świętowanie:)

Planowany powrót do Wałbrzycha (+/- okolice) 22:30.

ZAPRASZAMY NA TO WYJĄTKOWE ŚWIĘTO !

Cena 160 zł/os. dzieci do lat 12 – 10% zniżki, obejmuje:
transport, ubezpieczenie, usługę licencjonowanego przewodnika.

Informacje:

Każda grupa jest obsługiwana przez licencjonowanego pilota, bądź przewodnika z państwowymi uprawnieniami. Każda grupa jest ubezpieczona w WIENER Towarzystwo Ubezpieczeń na kwotę: NNW (10.000 zł ), KL (20.000 euro).

Mogą Ci się spodobać