Skąd to święto? Skąd Święty Marcin w Poznaniu?
W XII wieku obok nowo wybudowanego kościoła pod wezwaniem Świętego Marcina powstała mała osada rzemieślników. Osada przyjęła rzecz jasna nazwę od patrona tegoż kościoła – Święty Marcin, a dawny trakt zamienił się z czasem w główną arterię wielkomiejskiego Poznania.
Jak głosi legenda – na prośbę tutejszego proboszcza, aby wspomóc ubogich i biednych, jeden z poznańskich cukierników upiekł trzy blachy rogali drożdżowych i podarował je w czasie odpustu ubogim przybywającym licznie pod kościół Świętego Marcina. Z czasem, z pomocą przybywali inni aby pomóc potrzebującym. W ten sposób do dzisiaj przetrwała tradycja wypiekania z drożdżowego ciasta wypełnionego masą makowo-migdałową świetomarcińskich rogali.
11 listopada to wyjątkowy dzień. Święty Marcin zstępuje na koniu na ziemię i przemierza ulice Poznania. Każdego roku wszyscy ludzie odwiedzający Poznań objadają się tym przysmakiem!
Program:
Przejazd do dzielnicy Śródka w Poznaniu, zwiedzanie rynku z najsławniejszym polskim muralem pt. „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”. Spacer przez kładkę na Ostrów Tumski i zwiedzanie Bazyliki Św. Piotra i Pawła. Spacer z przewodnikiem po Starym Rynku – w południe usłyszymy hejnał z ratusza i zobaczymy trykające koziołki. Przejście przez Plac Wolności w kierunku zamku cesarskiego, przy którym zlokalizowana będzie główna scena związana z obchodami Święta ulicy Św. Marcin. Scena będzie kulminacyjnym punktem obchodów tego święta. Na ulicy św. Marcin i w jej okolicy występować będą liczne teatrzyki uliczne, pojawią się ciekawe stragany ze słynnymi rogalami świętomarcińskimi, nie zabraknie również grup rekonstrukcyjnych m.in. z Powstania Wielkopolskiego.
Wszystkiemu będzie towarzyszyć orkiestra wojskowa, która ma przygotowany program z okazji Święta Niepodległości. Do Państwa dyspozycji 2 godziny czasu wolnego na odpoczynek i indywidualne świętowanie:)
Planowany powrót do Wałbrzycha (+/- okolice) 22:30.
ZAPRASZAMY NA TO WYJĄTKOWE ŚWIĘTO !