Zapoznaj się z ofertą

Kutna Hora i Kuks

Data wycieczki:

10 czerwca 2023

Cena za osobę:

130 zl/os.

Wyjazd ze Szczawna – Zdroju (ul. Solicka/Bar Zacisze) o godz. 7.00, z Wałbrzycha (ul. Sikorskiego – Tauron) o godz. 7.15. Planowany powrót ok. godz. 21.00.

Kutná Hora jest jednym z ciekawszych i najcenniejszych historycznie miast w okolicach Pragi. W 1995 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisane zostało Stare Miasto z kościołem św. Barbary i kościołem poklasztornym Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela w dzielnicy Sedlec. Przez wieki Kutna Hora znana była z wydobycia srebra i mennicy królewskiej, w której pracowali najlepsi rzemieślnicy z Florencji. 
Zwiedzanie rozpoczynamy od ossuarium, czyli Kaplicy Czaszek – nietypowej świątyni, której dekoracje stanowią kości pochodzące z 40 000 szkieletów ofiar epidemii Czarnej Śmierci z XIV wieku oraz wojen husyckich. Żyrandole, kapliczki i ołtarze są wykonane z czaszek i kości ofiar zmarłych. Jest to jedna z czterech tego typu kaplic w Europie, a druga co do wielkości w Czechach. Następnym punktem zwiedzania jest Katedra pw. Św. Barbary – jeden z najpiękniejszych gotyckich kościołów w Czechach. Po zwiedzaniu zapraszamy na spacer po leniwie wijących się gotyckich uliczkach, w których kryją się kawiarnie i restauracje. 

Przejazd do miejscowości Kuks nieopodal Jaromerza.

To właśnie tutaj możemy zobaczyć wspaniały kompleks szpitalny założony przez hrabiego Františka Antonína Šporka na początku XVIII wieku. Kompleks miał służyć emerytowanym żołnierzom w ostatnich latach życia. Opiekę nad nimi pełnił Zakon Braci Miłosiernych. Zasłużeni dla państwa i narodu czeskiego mogli w spokoju ducha i ciała dokończyć żywota, spędzając ostatnie chwile na modlitwie, na łonie natury w pięknych ogrodach.

W programie zobaczymy: galerię obrazów przedstawiających życie hrabiego i zakonników, korytarz z cyklem barokowych fresków pt. Taniec Śmierci, następnie kościół Świętej Trójcy. Z kościoła idziemy do drugiej najstarszej barokowej apteki w Republice Czeskiej „U Granátového jablka”. Zwiedzanie kończy się w lapidarium, gdzie poznamy oryginały alegorii Cnót i Przywar najważniejszego rzeźbiarza czeskiego baroku – Matyáša Bernarda Brauna. Po zwiedzaniu udamy się do ogrodów ziołowych na spacer. W ogrodach do dzisiaj są uprawiane zioła, kwiaty i dynie – można tu się miło zrelaksować:) Na koniec czas wolny ok. jednej godziny – można go spędzić w pobliskiej gospodzie „Na sypce”.

Planowany powrót do miejsca zamieszkania w godzinach wieczornych.

Cena 130 zł/os. dzieci do lat 12 – 10% zniżki, zawiera: transport, ubezpieczenie, usługę licencjonowanego przewodnika. Dodatkowo bilety wstępu do kompleksu Kuks: bilet normalny 200kc, senior 65+, dzieci 6-17, młodzież szkolna: 160 kc, dzieci poniżej 5 lat: free.

Informacja:

Każda grupa jest obsługiwana przez licencjonowanego pilota, bądź przewodnika z państwowymi uprawnieniami. Każda grupa jest ubezpieczona w WIENER Towarzystwo Ubezpieczeń na kwotę: NNW (10.000 zł ), KL (20.000 euro).

Mogą Ci się spodobać