Zapoznaj się z ofertą

Morawski Kras

Data wycieczki:

10 czerwca 2023

Cena za osobę:

165 zł/os.

Wyjazd w sobotę ze Szczawna – Zdroju (ul. Solicka/ Bar Zacisze) o godz. 7.00, z Wałbrzycha (ul. Sikorskiego – Tauron) o godz. 7.15. Planowany powrót około godziny 21.00.

Zapraszamy na wycieczkę do jednej z najatrakcyjniejszych jaskiń Morawskiego Krasu – Jaskini Punkwy z Przepaścią Macochy.

Program:

Trasę zaczynamy na parkingu Skalny Mlyn. Tutaj podróż odbędziemy kolejką, która po 5 minutach zawiezie nas pod samą jaskinię. Wejście do jaskini jest „chronione” sporych rozmiarów budynkiem, w którym znajdują się toalety, kasy biletowe, szafki na depozyty i sklepik z pamiątkami.

Wejście do jaskini to niesamowite przeżycie. Przechodzimy przez suche katedry i korytarze, wszędzie otaczają nas stalagmity, stalaktyty, stalagnaty, czy misy martwicowe. Wszystko jest podświetlone i tworzy niesamowity klimat. Rozmaitość nacieków w jaskiniach krasowych sprawia, że niekiedy ogromne, podziemne hale wypełniają się feerią barw. W pewnym momencie korytarz jaskini prowadzi nas do jasnego światła – jest to wejście do dna potężnego zapadliska zwanego Przepaścią Macochy. Liczy ona około 138 metrów głębokości. Tutaj przystaniemy i będzie można zrobić kilka zdjęć. Z dna przepaści przechodzimy do podziemnej przystani flisaków, aby wsiąść na barkę. Spływ łodziami podziemną rzeką Punkwą to kolejna niesamowita atrakcja. Nacieki kalcytowe „oblepiają” całe sklepienie nad naszymi głowami. Po spływie udajemy się na spacer do schroniska nad Przepaścią Macochy. Jest to ok. 2 km odcinek górskiej drogi, z pięknymi widokami na wąwóz rzeźbiony od milionów lat przez rzekę. Dla amatorów szybszego przemieszczania dobrą alternatywą jest lenovka (kolejka linowa), która w 2 min. zawiezie nas na szczyt i punkt widokowy. W schronisku „Chata Macocha” można skosztować czeskiej kuchni, napić się czeskiego piwka i porobić zdjęcia z punktu widokowego nieopodal. Czas wolny przewidziany w schronisku to 1,5 godziny. Na parking wracamy: najpierw kolejką linową pod jaskinię, później kolejką do Skalnego Mlyna. Powrót do Wałbrzycha około godziny 21.00.

Uwagi: w jaskini temperatura wynosi ok.: 7-8 °C, wilgotność powietrza to ok. 99%. Prosimy zaopatrzyć się w ciepłe ubrania i odpowiednie obuwie.

Cena: 165 zł/os. dzieci do lat 12 – 10% zniżki, obejmuje:
transport, ubezpieczenie, usługę licencjonowanego pilota – przewodnika. Dodatkowo płatne bilety wstępów:
Jaskinia Punkvy z rejsem:
dorośli 280,- Kč, ulgowy 230,- Kč (Emeryci 65+ i studenci do 26 lat (za okazaniem legitymacji), dzieci 150 Kč (dzieci od 3 do 15 lat, osoby niepełnosprawne starsze niż 15 lat).
Możliwość wykupu licencji na fotografowanie – 40 Kč.

Pociąg elektryczny (vlacek)/ Skalny Mlyn – jaskinia:
dorośli 130 Kč (w 2 strony), dzieci i studenci 90 Kč (w 2 strony)

Kolejka linowa (lanovka)/ jaskinia – Chata Macocha:
dorośli 130Kč (w 2 strony) 90Kč (w 1 stronę), dzieci i studenci 90Kč (w 2 strony) 70Kč (w 1 stronę).

Połączony bilet pociąg elektryczny + kolejka linowa:
dorośli 220 Kč (w 2 strony), 160Kč (w 1 stronę)
dzieci i studenci 160 Kč (w 2 strony), 120Kč (w jedną stronę)
Informacja:
Każda grupa jest obsługiwana przez licencjonowanego pilota, bądź przewodnika z państwowymi uprawnieniami. Każda grupa jest ubezpieczona w WIENER Towarzystwo Ubezpieczeń na kwotę: NNW (10.000 zł ), KL (20.000 euro).

Mogą Ci się spodobać