Dzień 1
Poranny przejazd w kierunku Białegostoku. Zwiedzanie miasta. Stolica Podlasia zachwyca nieoczywistym urokiem. Bo choć miasto w czasie II wojny światowej zostało bardzo mocno zniszczone, zachowało się wiele ważnych zabytków. Pałac Branickich, obecnie siedziba Akademii Medycznej stanowi przykład barokowej magnackiej rezydencji w otoczeniu parku i ogrodów. Rodzina Branickich w XVIII w była właścicielem miasta. Po pałacowym spacerze zobaczymy niewielki rynek z katedrą, ratuszem, w otoczeniu renesansowych i barokowych kamienic. Zwiedzimy też barokową cerkiew ufundowaną dla prawosławnej części mieszkańców przez Jana Klemensa Branickiego. Wolny czas na posiłek w jednej z wielu regionalnych restauracji miasta. Przejazd do hotelu w Gibach: Kresovia. Zakwaterowanie i nocleg.
Dzień 2
Śniadanie i wykwaterowanie. Przekroczenie granicy z Litwą. Przejazd do Trok – osady pośród jezior, która stanowi główny ośrodek Karaimskiej mniejszości etnicznej mieszkającej na Litwie od średniowiecza. Troki to dawne miasto królewskie Wielkiego Księstwa Litewskiego. W czasie spaceru zobaczymy kolorowe domy Karaimów, świątynię, a także położony na wyspie zamek księcia Witolda. Zamek zobaczymy z zewnątrz w trakcie rejsu po jeziorze Galwe. Czas wolny na zakup pamiątek. Rękodzieło litewskie jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Przedmioty z drewna, ceramika, biżuteria z bursztynów, wyroby lniarskie i z wełny.
Będzie czas na posiłek w karaimskim stylu! W prowadzonej przez rdzennych mieszkańców Trok karczmie spróbujemy kibinów – karaimskich pierogów z mięsem oraz wyjątkowego kompotu z jabłek z dodatkiem kminku.
Przejazd do Wilna. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem: Cmentarz na Rossie z kwaterą wojskową i grobem matki Józefa Piłsudskiego, Antokol – Kościół Piotra i Pawła ( najpiękniejszy barokowy kościół, cały w stiukowej dekoracji). Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja.
Dzień 3.
Śniadanie. Dalsze zwiedzanie Wilna: Ostra Brama z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Przespacerujemy się przez zabytkowe stare miasto Wilna po drodze zwiedzając najważniejsze zabytki miasta: Uniwersytet Stefana Batorego, Muzeum Adama Mickiewicza, Archikatedra Wileńska wraz z Kaplicą św. Kazimierza, Zaułek Bernardyński.
Czas wolny. Po południu kolacja regionalna w jednej z restauracji na rynku. Czas wolny. Powrót do hotelu indywidualnie.
Dzień 4
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Kowna. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem, w trakcie którego zobaczymy niezwykłe miejsca związane z pogańskimi wierzeniami na Litwie. Kowno to przede wszystkim drugi ważny ośrodek miejski u naszych wschodnich sąsiadów, z długą polsko- litewską historią. Zobaczymy pozostałości zamku księcia Kiejstutowicza – bratanka Jagiełły, archikatedrę św. Piotra i Pawła. Kościół bernardynów, gdzie trwa proces rewitalizacji po destrukcyjnym dla kościoła okresie władzy sowieckiej. Na rynku zobaczymy, gdzie mieszkał w okresie kowieńskim Adam Mickiewicz i przepiękny ratusz oraz wiele innych zabytków. W czasie wolnym możliwość posiłku we własnym zakresie.
Popołudniowy wyjazd w kierunku Polski. Wycieczkę kończymy około godziny 23:00.
Uwagi:
W trakcie wyjazdu należy posiadać paszport lub dowód osobisty (dotyczy również osób niepełnoletnich).
Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
Dopłata do pokoju 1 osobowego: wg cennika.