Zapoznaj się z ofertą

Drezno i Saska Szwajcaria 2 dni – dla szkół

Data wycieczki:

Wiosna, lato, jesień

Cena za osobę:

Ustalana indywidualnie

Dzień 1

Przejazd w godzinach porannych do Drezna. W programie: Theaterplatz, Opera Sempera, Zespół Pałacowy Zwinger z galeriami sztuki, Frauenkirche, katedra Świętej Trójcy, zamek rezydencyjny książąt Saksonii, malowidło Orszak Książęcy, Tarasy Brühla, rejs statkiem po Łabie.

Spacer po mieście Augusta Mocnego zaczniemy od Theaterplatz, przy którym znajdują się Opera Sempera i Zespół Pałacowy Zwinger z galeriami sztuki. Opera jest budynkiem dawnego teatru dworskiego odbudowanego na wzór tego z II połowy XIX wieku, dzisiaj mieści się tu Saksońska Opera Państwowa. Wejdziemy do renesansowego Zespołu Pałacowego Zwinger zaliczanego do najpiękniejszych pałaców świata. Zwiedzimy jego tarasy i ogrody. Następnie Katedra Ewangelicka Frauenkirsche przy Neumarkt i Katedra Świętej Trójcy, które są wyraźnym świadectwem dawnych „przepychanek” religijnych – obie budowle robią niesamowite wrażenie pod względem smaczków architektonicznych. Zajrzymy do rezydencji książąt Saksonii – Zamku Rezydencyjnego ze sławnym skarbcem w salach Grünes Gewölbe mieszczących piękne zbiory klejnotów (wstęp jest płatny i dla chętnych). Od strony północnej zamku zobaczymy „Orszak Książęcy” – malowidło upamiętniające 800 lat rządów dynastii Wettynów. Na końcu trasy wyjdziemy na Tarasy Brühla, czyli wspaniałe „okno” Drezna na Łabę, skąd rozpościera się wspaniała panorama rzeki i miasta. Po zwiedzaniu wychodzimy na przystań i tu wsiadamy na statek, który zabierze nas w 1,5 godzinny rejs po Łabie. Widoki są niezapomniane, a Drezno widziane od strony rzeki prezentuje inne, równie niesamowite wrażenia. Po rejsie czas wolny ok. 1 godziny. W tym czasie można zrobić zakupy pamiątek, czy pójść na obiad. Dla osób, które nie mają ochoty na rejs czas wolny jest dłuższy – ok. 2,5 godziny. Można wtedy wrócić do Zwingera i zwiedzić odpłatnie muzea, (tutaj do wyboru: Galeria Starych Mistrzów, zbiory porcelany, pawilon matematyczno – fizyczny), można też zwiedzić zamek Wettynów z Zielonym Sklepieniem. Przejazd do miejsca zakwaterowania, nocleg.

Dzień 2

Saska Szwajcaria to kraina znajdująca się w niemieckiej części Gór Połabskich. Nazwę swą zawdzięcza zielonym dolinom z wyrastającymi, piaskowcowymi formacjami, ukształtowanymi długą erozją. Atrakcyjność krajobrazową tego miejsca dostrzeżono na początku XIX wieku. Zmienność kształtów ziemi na tak niewielkiej przestrzeni jako pierwsi dostrzegli malarze – pejzażyści, w tym twórca drezdeńskiej szkoły pejzażu Adrian Zingg. To właśnie jemu przypisuję się nazwę tej wspaniałej krainy po niemieckiej, jak i czeskiej stronie Łaby. Saska Szwajcaria jest również kojarzona z kamiennymi mostami, „wiszącymi” nad głębokimi wąwozami, z ogromną górską twierdzą Fryderyka Wielkiego – broniącą dostępu do Saksonii, jak również z zamkiem Stolpen, w którym uwięziono byłą metresę Augusta Mocnego – hrabinę Cosel.

W programie:

Twierdza – Königstein. Rozbudowana przez Augusta Mocnego pochodzi z XIII wieku. Wybudowana na płaskowyżu, na wysokości 247 metrów na poziomem Łaby – była praktycznie nie do zdobycia. Król August Mocny przyczynił się do nadania twierdzy kilku polskich akcentów, m.in. na jego życzenie bramę wjazdową ozdobiono kartuszem z herbem I Rzeczypospolitej. Na życzenie króla w poczet wyposażenia zamkowego wchodziła specjalnie wykonana beczka na wino o pojemności 239 hektolitrów – również dekorowana herbem I Rzeczypospolitej. Na terenie warowni zobaczymy m.in. budynek studzienny z najgłębszą w Saksonii studnią, stajnie komendanta, zbrojownię, więzienne cele, bastiony, prywatne apartamenty komendanta.

Bastei – formacja skalna, która dzięki niesamowitym kształtom jest jedną z najciekawszych atrakcji w Parku Narodowym Saska Szwajcaria. To właśnie tutaj wybudowano w XIII wieku zamek skalny Neurathen, który ze stałym lądem był połączony, unoszącym się 40 metrów nad ziemią, długim drewnianym mostem. W XIX wieku dla przybywających turystów postawiono most kamienny z piaskowca.

Zamek Stolpen – będą mogli Państwo zobaczyć starą XII wieczną warownię pamiętającą średniowieczne potyczki, jak i wojnę trzydziestoletnią. Wybudowana na neku wulkanicznym jest jednym z ciekawszych miejsc w Saskiej Szwajcarii, a związana ściśle z długoletnim, przymusowym pobytem hrabiny Cosel, która w niewoli za zdradę króla spędziła tu 45 lat.

Planowany powrót do miejsca zamieszkania w godzinach wieczornych.

Wyliczana cena zawiera: transport, ubezpieczenie, usługę pilota i przewodnika, 1 nocleg, 1 obiadokolację, 1 śniadanie, opłaty drogowe i parkingowe, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, darmowe miejsca dla opiekunów (1 na 15 uczniów).

Uwaga! Wycieczka może odbywać się od początku kwietnia do końca października. Istnieje możliwość zmiany programu (np. odjęcie, dodanie niektórych atrakcji).

Każdą wycieczkę wyliczamy indywidualnie. Cena jest uzależniona od ilości osób pełnopłatnych.

Mogą Ci się spodobać