Zapoznaj się z ofertą

Kompleks Riese

Data wycieczki:

Cały rok

Cena za osobę:

ustalana indywidualnie

Kiedy w roku 1943 alianci dokonują nalotów na dwa tajne ośrodki badawcze w Peenemünde, zapada decyzja władz hitlerowskich o przeniesieniu i kontynuowaniu badań nad bronią rakietową w głąb Rzeszy. Nie przez przypadek pada m.in. na Dolny Śląsk, a dokładniej na Góry Sowie. Struktura skalna, głównie twarde gnejsy prekambryjskie umożliwiała drążenie hal produkcyjnych bez obaw przed pęknięciami tektonicznymi głęboko w zboczu góry.  Las stanowił naturalny kamuflaż, a odległość od lotnisk, z których startowały alianckie bombowce była zbyt duża aby tu dolecieć. To właśnie w tym „bezpiecznym” miejscu postanowiono wybudować kompleks podziemnych sztolni i hal o kryptonimie Riese, czyli Olbrzym. Pieczę nad wybudowaniem kompleksu objęła Organization Todt, która na swą siedzibę wybrała pałac w Jedlince. Organizacja zatrudniała około 50 firm, które odpowiadały za poszczególne etapy prac. Jako siłę roboczą wykorzystywano więźniów obozu KL Gross Rosen, dla których zaczęto tworzyć mniejsze podobozy w bezpośrednim sąsiedztwie Olbrzyma. Warunki, w których żyli i pracowali więźniowie były przerażająco ciężkie. Wiecznie niedożywieni, pracujący po 12 godzin na dobę umierali szybko z wycieńczenia. Nieludzkim wysiłkiem i bezgraniczną walką ze śmiercią wykradali okruchy skał z podziemnych głębin. Właśnie dlatego program zwiedzania Projektu Riese wpisuje się w program edukacji o martyrologii wielu narodów.

Program I

Czarny Szlak Martyrologii ukaże nam poszczególne etapy życia i pracy, przez które przechodzili więźniowie skierowani do budowy Kompleksu Riese. Wycieczkę zaczynamy od stacji kolejowej w Głuszycy Górnej, gdzie w okresie II wś przywożono robotników przymusowych. Nieopodal stacji znajdował się pierwszy podobóz pracy – Al Schotterwerk, Stąd przejdziemy do wsi Kolce – tutaj mieścił się podobóz pracy AL Dörnhau ze szpitalem. Do dzisiaj można tu zobaczyć resztki płotu obozowego z zasiekami i sam budynek obozu. Później ulicą Pamięci Narodowej przechodzimy w las aby po chwili dotrzeć do najbardziej tajemniczych i zagadkowych budowli napowietrznych kompleksu, tzw „kasyna” i „reaktora”. Są to budowle, których przeznaczenie nie jest do końca jasne. Przechodzimy leśną drogą do kas biletowych i zwiedzamy sztolnie tzw. Osówki. Po zwiedzaniu przejeżdżamy do miejscowości Jedlinka i tutaj zwiedzamy pałac, który w 1943 stał główną siedzibą Organizacji Todt. Po zwiedzaniu obiad w przypałacowej restauracji.

Cena programu zawiera: przejazd autokarem, usługę licencjonowanego przewodnika, ubezpieczenie, bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, obiad. Wycena wycieczki jest tworzona indywidualnie.

Program II

Zwiedzanie jednej ze sztolni Kompleksu Olbrzym: Osówka, Rzeczka albo Włodarz. Przejazd i wejście na Zamek Grodno. Średniowieczna warownia również posiada swoje sekrety i poniekąd była związana z ukrywaniem fantów przez uciekające oddziały niemieckie w czasie II wś. Zamek przechodził przez różne ręce, „uczestniczył” w wojnie trzydziestoletniej, potopie szwedzkim – jednym słowem – nie ominęło Go żadne ciekawe wydarzenie historyczne związane z tymi ziemiami. Po zwiedzaniu zamku przejazd i zwiedzanie Pałacu w Jedlince. Po zakończeniu zwiedzania proponujemy obiad w przypałacowej restauracji.

Cena programu zawiera: przejazd autokarem, usługę licencjonowanego przewodnika, ubezpieczenie, bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, obiad. Wycena wycieczki jest tworzona indywidualnie.

Mogą Ci się spodobać