Rudawy Janowickie to niepozorne pasmo górskie łączące Karkonosze od strony południowo – zachodniej z Krainą Wygasłych Wulkanów od północy. Rzeźba Rudaw jest bardzo urozmaicona, a to za sprawą różnych jednostek geologicznych. Na zachodzie występują skały magmowe, które latem przyciągają wspinaczy z całej Polski i Czech – zwane Sokolikami. Występują tu granity karkonoskie, łupki łyszczykowe, amfibolity, fyllity – słowem skały według systematyki geochronologicznej pochodzące z całego cyklu powstawania Sudetów. Istny raj dla geologów. Rudawy Janowickie są ciekawe pod wieloma względami. Od XIII wieku istniało tu górnictwo. Wydobywano tu żelazo, srebro, ołów, miedź i arsen, czego spuścizną są liczne hałdy, wyloty szybów czy sztolni. Nieopodal Wieściszowic wydobywano piryt tak bardzo potrzebny do wyrobu kwasu siarkowego, czy zapłonu broni kurkowej. Dzisiaj możemy odwiedzić miejsca dawnego wydobycia tego metalu są to tzw. Kolorowe Jeziorka. Kolejną atrakcją są ruiny zamku Bolczów, dawnej kryjówki rycerzy rozbójników. Warownia wkomponowana w naturalne formy skalne robi niesamowite wrażenie pod względem wielkości. Obowiązkowym punktem każdej wędrówki przez Rudawy Janowickie jest schronisko Szwajcarka. Zabytkowy budynek z początku XIX wieku wzniesiono pod Krzyżną Górą w stylu tyrolskim. Kazał go sobie wybudować brat króla Prus – Wilhelm von Hohenzollern na wzór domku myśliwskiego na wzór budynku z Wyżyny Berneńskiej w Szwajcarii. Na dole znajdowały się pomieszczenia leśniczego, u góry gabinet księcia. Do dzisiaj możemy podziwiać zachowany w oryginale kominek na I piętrze. Dzisiaj jest to miejsce, w którym krzyżuje się 5 szlaków turystycznych, gdzie turyści nabierają sił na dalszą włóczęgę przy żurku, pierogach czy piwie.
Poniżej przedstawiamy kilka opcji na wędrówkę po pięknych szlakach Rudaw Janowickich:
- Wędrówkę zaczynamy od Przełęczy Karpnickiej skąd wychodzimy zielonym szlakiem. Po drodze przechodzimy przez Rozdroże pod Jańską Górą, Starościńskie Skały, widzimy skałę Piec, przechodzimy obok Skalnego Mostu, żeby na koniec dotrzeć do ruin zamku Bolczów. Tutaj zwiedzanie i krótki odpoczynek. Schodzimy do Janowic Wielkich i przejeżdżamy do Browaru Miedzianka – czas wolny około godziny.
- Wyjście na szlak niebieski z Czarnowa. Przechodzimy na Małą Ostrą – najwyższy szczyt Rudaw Janowickich 945 m.n.p.m. Tutaj znajduje się wykuta w skale platforma, z której rozpościera się wspaniały widok na całe Rudawy i Karkonosze. Przechodzimy dalej przez Przełęcz Rudawską, Wołek, Polanę Mniszkowską, żeby dojść do Skalnej Bramy. Za chwilę, podążając dalej niebieskim szlakiem dojdziemy do jednej z najpiękniejszych kulminacji skalnej Rudaw – Skalnego Mostu. Dalej trasa wiedzie przez małe skalne miasteczko z ciekawymi formami skalnymi: Piec, Starościńskie Skały, Fajka. Przechodzimy przez Karpnicką Przełęcz do schroniska PTTK Szwajcarka. Tutaj zasłużony odpoczynek i spory wybór dań.
- Zwiedzanie Mauzoleum Schaffgotschów w Raszowie. Jest to jeden z najcenniejszych zbiorów sztuki sepulkralnej na Dolnym Śląsku. Można rodzina Schaffgotsch miała spory wkład w gospodarczy i historyczny rozwój Śląska. Zobaczyć tu można tumby nagrobne z pięknie rzeźbionymi skrzyniami i pokrywami renesansowymi. Przejście żółtym szlakiem na Wielką Kopę (871 m.n.p.m.). Zejście zielonym szlakiem na Kolorowe Jeziorka. Zobaczymy Błękitne, Szmaragdowe i Purpurowe Jeziorka. Przy jeziorkach znajdują się dobrze zagospodarowane miejsca przeznaczone do odpoczynku. Można tu usiąść z herbatą, kanapką i posłuchać śpiewu ptaków. Zejście do Wieściszowic.
Cena programu zawiera: przejazd autokarem, usługę licencjonowanego przewodnika, ubezpieczenie, bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, obiad (opcja). Wycena wycieczki jest tworzona indywidualnie.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani ofertą, prosimy skorzystać z poniższego formularza w celu uzyskania więcej informacji