Książ to bez wątpienia jeden z największych i najpiękniejszych zamków w Polsce. Został postawiony na skraju sudeckiego uskoku brzeżnego, nieopodal miasta Wałbrzych. Historia zamku sięga XIII wieku, kiedy to książę świdnicko – jaworski Bolesław I Surowy postanawia wznieść tu warownię. Źródła podają, że oprócz walorów obronnych książańskie dobra posiadały już wtedy malownicze krajobrazy. W 1392 roku – po wygaśnięciu męskiej linii Piastów świdnicko-jaworskich dobra i ziemie po Bolesławie przechodzą w ręce czeskie. Aż do 1463 roku zamek należał do króla czeskiego Jerzego z Podiebradów. „Przechodzenie” tak wspaniałych zamków z rąk do rąk należało do częstych praktyk. Właścicielem zamku na skutek rozgrywek czy też mariaży politycznych często zostawał monarcha. Miało to ogromne znaczenie w skali państwa, gdyż chodziło o pozostawienie strategicznych miejsc w rękach monarchii. Praktycznie tylko król był w stanie obsadzić zamek wierną załogą, utrzymać go i wyposażyć. Oczywiście nie robił tego osobiście. Zawsze był to wysoko usytuowany w hierarchii arystokrata, cieszący się ogromną łaską władcy i zaufaniem. I tak w latach 1482 – 1490 właścicielem zamku był król węgierski Maciej Korwin, później w latach 1497 -1508 król Władysław II Jagiellończyk, król Czech i Węgier, który przekazuje książańskie dobra swemu kanclerzowi Johannowi von Haugwitz. Od tego momentu znacznie spadają wojenne walory Książa i rośnie znaczenie rezydencjonalne. W 1509 roku Johann von Haugwitz sprzedaje Książ Konradowi I von Hoberg. Od tego momentu zaczyna się najciekawsza historia Dóbr Książańskich, której bohaterami są nieprzerwanie (do 1941 r.) członkowie rodziny Hochberg. To rodzina von Hochberg – od 1683 hrabiowie, a od 1848 książęta, dokonują rozbudowy dóbr książańskich. Zakładają ogrody, budują ścieżki i parki. Zamek zmienia się na przestrzeni prawie 450 lat w piękną perłę śląskiej architektury.
Program
W czasie tego programu zwiedzamy zamek z tarasami, trasę podziemną i palmiarnię. Zwiedzimy pomieszczenia zamku pochodzące z okresu średniowiecza, z okresu przebudowy rodziny von Hochberg, jak i okresu przebudowy przez nazistów w okresie II wojny światowej. Trasa przebiega przez sale reprezentacyjne, przez salę balową tzw. Salę Maksymiliana, prowadzi przez najstarszą średniowieczno-renesansową część zamku, w której można zobaczyć: Hol Myśliwski wraz z Czarnym Dziedzińcem, Salę Rycerską i Salą Konrada. Do zwiedzania udostępnione zostało również zmodernizowane III piętro Zamku Książ, gdzie obecnie znajdują się nowe eskpozycje zamkowe. Niebywałą atrakcją jest wystawa fotografii poświęconej codziennemu życiu pracowników zamku Książ, tj. „Książ od kuchni”. Następnym punktem zwiedzania są podziemia. Jest to trasa turystyczna powstała w czasie II wojny światowej w ramach Kompleksu Riese. Podziemia są interesujące pod względem geologicznym, a ich historia jest tajemnicza i nie do końca wyjaśniona. Po zwiedzaniu podziemii turyści przechodzą piękną, lipową aleją do wspaniałego Mauzoleum rodziny von Hochberg. To właśnie tutaj byli chowani najznamienitsi przedstawiciele tego rodu. Na samym końcu zwiedzimy Palmiarnię. Wybudowana pod koniec XIX wieku była prezentem Jana Henryka XV dla swojej małżonki Księżnej Daisy. Palmiarnia wybudowana ze stali i szkła, wewnątrz przyjmuje gości tropikalnym zapachem cytrusów i egzotycznych torfów. Zobaczymy tu oryginalną lawę wulkaniczną z Etny, potężne bananowce, a na końcu zwiedzania będziemy mogli spędzić wolny czas w kawiarni.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani ofertą, prosimy skorzystać z poniższego formularza w celu uzyskania więcej informacji