PROGRAM WYCIECZKI
Wycieczka do jednego z najciekawszych regionów Polski – na Podlasie. Podczas wyjazdu zobaczymy między innymi: Świętą Górę Grabarkę, miasteczko Drohiczyn, prawosławną pustelnię na rozlewisku Narwi, Podlaską Krainę Otwartych Okiennic. Największe atrakcje Białowieży – ścieżkę przyrodniczą Żebra Żubra w Puszczy Białowieskiej, zagrodę pokazową Żubrów, Park Pałacowy i Muzeum Leśno – Przyrodnicze. Odwiedzimy także stolicę regionu – Białystok (m.in. Pałac Branickich). Zagościmy też do meczetu w Kruszynianach. Zwiedzimy miasto i synagogę w Tykocinie. Zaskoczą nas także smaki Podlasia i kuchnia wschodnioeuropejska podczas kolacji z lokalnymi specjałami.
Dzień 1
Nocny przejazd na Podlasie.
Pierwszym miejscem, które zobaczymy jest Święta Góra Grabarka – najważniejsze w Polsce
prawosławne miejsce kultu. Spacer po Wzgórzu Krzyży (krzyże stawiają tu pielgrzymi już od 1710 roku,
jest ich ponad 10 000), odwiedzimy także drewnianą cerkiew Przemienienia Pańskiego oraz źródełko z
cudowną wodą. Następnie poznamy miejsce magiczne – Skit św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko – Peczerskich w Odrynkach, czyli Pustelnię Archimandryty Gabriela. Nieżyjący już mnich stworzył niesamowite miejsce odosobnienia na Narwiańskich rozlewiskach. Z pomocą mieszkańców powstała tu też cerkiew, która przyczyniła się do ruchu pielgrzymów i turystów. Można tu kupić mieszanki ziołowe, wg receptury zakonnika. Przejazd do Krainy Otwartych Okiennic w dolinie Narwi – pięknej ze względu na architekturę drewniane domy nawiązujące do osad rosyjskich, kolorowe cerkwie, krzyże wotywne, tradycyjne obejścia cieszą oko przyjezdnych, są żywym pomnikiem tradycji Podlasia. Obiadokolacja. Przejazd do miejsca zakwaterowania.
Dzień 2
Śniadanie. Przejazd do Białowieży, w której blisko natury spędzimy cały dzień. Pierwszym miejscem, które odwiedzimy będzie Park Pałacowy – ogród angielski założony w sercu lasu.
Park został założony jako integralna część prywatnej rezydencji myśliwskiej carów pod koniec XIX
wieku, ciekawym zabytkiem, który zobaczymy jest Dom Gubernatora Grodzieńskiego.
Odwiedzimy także najstarsze muzeum parków narodowych – Muzeum Przyrodniczo – Leśne
prezentujące historię Puszczy Białowieskiej oraz działalność człowieka na tych terenach. Kolejnym punktem programu będzie spacer po Puszczy Białowieskiej. Zapraszamy na ścieżkę
przyrodniczą Żebro Żubra, przyjemnie wijącą się w rezerwacje przyrody chroniącym fragment
najbardziej dzikiej puszczy w Europie. Na końcu ścieżki znajduje się Rezerwat Pokazowy Żubrów,
który oczywiście odwiedzimy. Tu w warunkach zbliżonych do naturalnych żyją żubry, łosie, jelenie, wilki
i żubronie (krzyżówka żubra z bydłem domowym). Obiadokolacja. Przejazd do miejsca zakwaterowania.
Dzień 3
Śniadanie. Przejazd do Białegostoku, stolicy Podlasia. Spacer po mieście, podczas którego zobaczymy Pałac Branickich, zwany „Wersalem Podlasia” (obecnie mieszczący Uniwersytet Medyczny), reprezentacyjny
Rynek Kościuszki z barokowym ratuszem oraz archikatedrę.
Przejazd do Puszczy Knyszyńskiej, w której znajduje się miejscowość Kryszyniany. Od wieków
związana z Tatarami, którzy przesiedlili się tu z terytoriów Złotej Ordy, Chanatu Krymskiego i Kazańskiego. W Kruszynianach odwiedzimy zabytkowy meczet, a także mizar (cmentarz muzułmański). Próbowaliście soljanki? A kiszki ziemniaczanej? Wareników? Na wycieczce będzie ku temu okazja! W programie uroczysta kolacja z daniami kuchni regionalnej, podczas której spróbujemy kresowych, podlaskich dań i nalewek. Będzie pysznie i ciekawie! Przejazd do miejsca zakwaterowania.
Dzień 4
Śniadanie. Przejazd do Tykocina. W barokowym Tykocinie odwiedzimy jedną z największych w Polsce synagog, przespacerujemy się też po urokliwym, zabytkowym rynkiem, zwiedzimy także katolicki kościół Trójcy Świętej. Przejedziemy przez Europejską Wieś Bociana – Pentowo. Powrót w godzinach nocnych.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani ofertą, prosimy skorzystać z poniższego formularza w celu uzyskania więcej informacji