Zapoznaj się z ofertą

Jaskinia Niedźwiedzia i Ścieżka w obłokach

Data wycieczki:

Wiosna, lato, jesień

Cena za osobę:

Ustalana indywidualnie

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to jak do tej pory najdłuższa, odkryta jaskinia w Sudetach i jedna z najgłębszych w Polsce. Długość jaskini wynosi około 5 km, a jej głębokość dochodzi do ponad 100 metrów. Jaskinia jest rozwinięta na trzech poziomach. Trasa turystyczna biegnie poziomem środkowym najlepiej zachowanym pod względem form geologicznych. Poziom dolny jest dostępny tylko do badań, a poziom górny zachowany jest szczątkowo. Jaskinia Niedźwiedzia położona jest w Masywie Śnieżnika, w skład którego wchodzą marmury wieku prekambryjskiego (ok. 600 mln lat). Występują one pod postacią izolowanych ławic lub soczew pływających w masie niekrasowych skał krystalicznych tworzących tzw. kras sudecki. Bezpośrednim czynnikiem, który zaważył na takim kształcie jaskini jest woda, a dokładniej rzeka Kleśnica. To ona przez miliony lat wchodziła w zagłębienia, szczeliny i wypłukiwała wapień tworząc korytarze, sale, kominy. To właśnie dzięki wodzie powstały piękne przebarwienia i szata naciekowa. Rzeka również naniosła wraz z mułem szczątki zwierząt, m.in. niedźwiedzia jaskiniowego, od którego jaskinia wzięła swoją nazwę.

Podczas zwiedzania będą Państwo mogli zobaczyć wspaniałą szatę naciekową jaskini. Jest ona ciekawa pod wieloma względami. Występują tu w nadzwyczajnych formach makarony, czyli formy inicjalne stalaktytu, stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, nacieki grzybowe, pizoidy, żebra i różne formy nacieków, a wszystko „oblane” polewami kalcytowymi. W jaskini przez cały rok panuje stała temperatura +6ºC, więc obowiązkowo trzeba się zabezpieczyć w odpowiednie ubrania. Na końcu trasy – kawiarnio restauracja, w której będzie czas wolny na kubek gorącej herbaty.

Następnym punktem programu jest platforma widokowa w Dolni Morawie – również w Masywie Śnieżnika. Jest to licząca 55 metrów konstrukcja w kształcie wieży, służąca do swobodnego i ułatwionego spacerowania w celach krajoznawczych:) Na platformę można wejść spacerkiem, tylko należy pamiętać o trochę mocniejszym wietrze w górnych partiach. Na odcinkach spotkamy tarasy widokowe, z których będzie można robić ładne zdjęcia Sudetów. W środku platformy znajduję się zjeżdżalnia w kształcie 100 metrowej rury, która jest skrótem pomiędzy poszczególnymi piętrami platformy. Całość okraszona punktem widokowym na końcu trasy, razem z podłogą wykonaną z grubej siatki – dla osób lubiących adrenalinę.

Cena programu zawiera: przejazd autokarem, usługę licencjonowanego przewodnika, ubezpieczenie, bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, obiad (w zależności od opcji). Wycena wycieczki jest tworzona indywidualnie.

Mogą Ci się spodobać