Zapoznaj się z ofertą

Jaskinia Macochy i pałac w Litomyšlu

Data wycieczki:

15 czerwca 2024

Cena za osobę:

190 zł/os.

Wyjazd ze Szczawna – Zdroju (ul. Solicka/ Bar Zacisze) o godz. 5.00, z Wałbrzycha (ul. Sikorskiego – Tauron) o godz. 5.15. Planowany powrót o godzinie 22.00.

Zapraszamy na wycieczkę do jednej z najatrakcyjniejszych jaskiń Morawskiego Krasu – Jaskini Punkwy z Przepaścią Macochy i Pałacu w Litomyšlu- renesansowej perełki wpisanej na światową listę UNESCO!

Program:

Jaskinia Macochy.

Trasę do jaskini zaczynamy od parkingu Skalny Mlyn. Tutaj podróż odbędziemy kolejką, która po 5 minutach zawiezie nas pod samą jaskinię. Wejście do jaskini jest „chronione” sporych rozmiarów budynkiem, w którym znajdują się toalety, kasy biletowe, szafki na depozyty i sklepik z pamiątkami. 

Wejście do jaskini to niesamowite przeżycie. Przechodzimy przez suche katedry i korytarze, wszędzie otaczają nas stalagmity, stalaktyty, stalagnaty, czy misy martwicowe. Wszystko jest podświetlone i tworzy niesamowity klimat. Rozmaitość nacieków w jaskiniach krasowych sprawia, że niekiedy ogromne, podziemne hale wypełniają się feerią barw. W pewnym momencie korytarz jaskini prowadzi nas do jasnego światła – jest to wejście do dna potężnego zapadliska zwanego Przepaścią Macochy. Liczy ona około 138 metrów głębokości. Tutaj przystaniemy i będzie można zrobić kilka zdjęć. Z dna przepaści przechodzimy do podziemnej przystani flisaków, aby wsiąść na barkę. Spływ łodziami podziemną rzeką Punkwą to kolejna niesamowita atrakcja. Nacieki kalcytowe „oblepiają” całe sklepienie nad naszymi głowami. Po spływie udajemy się na spacer do schroniska nad Przepaścią Macochy. Jest to ok. 2 km odcinek górskiej drogi, z pięknymi widokami na wąwóz rzeźbiony od milionów lat przez rzekę. Dla amatorów szybszego przemieszczania dobrą alternatywą jest lenovka (kolejka linowa), która w 2 min. zawiezie nas na szczyt i punkt widokowy. W schronisku „Chata Macocha” można skosztować czeskiej kuchni, napić się czeskiego piwka i porobić zdjęcia z punktu widokowego nieopodal. Czas wolny przewidziany w schronisku to 1 godzina. Na parking wracamy: najpierw kolejką linową pod jaskinię, później kolejką do Skalnego Mlyna.

Pałac w Litomyšlu.

Przejazd do Litomyšla. W czasie zwiedzania jednego z najpiękniejszych renesansowych pałaców pogranicza morawsko czeskiego zobaczymy wnętrza pałacu rodu Pernsztejnów. Zwiedzimy dziedziniec arkadowy z pięknym sgraffito, bogate wnętrza, podziemia z rzeźbami Olbrama Zoubka, romantyczne ogrody i teatr zamkowy, który zaraz po tym w Czeskim Krumlovie, jest drugim najstarszym teatrem w Czechach. Pałac pochodzi z XVI wieku i jak w wielu tego typu projektach został przebudowany ze starej, trawionej kilkukrotnie pożogą warowni, w piękną i reprezentacyjną posiadłość. Nie odbyłoby się oczywiście bez pomocy najlepszych architektów, do których w tamtym okresie zaliczali się głównie Włosi. Dzięki Giovanniemu Battiscie Aostalli możemy dzisiaj oglądać tą wspaniałą, renesansową metamorfozę, uważaną za jeden z najpiękniejszych pałaców w Czechach.

Powrót do Wałbrzycha około godziny 22.00.

UWAGI:

  • W jaskini panuje temperatura ok. 7-8° C i wilgotność powietrza ok. 99%. Prosimy zaopatrzyć się w ciepłe ubrania (czapka, komin polarowy, rękawiczki).

Dodatkowo płatne bilety wstępu do jaskini:

bilet normalny: 320 Kč, bilet ulgowy 270 Kč (Emeryci 65+ i studenci do 26 lat (za okazaniem legitymacji), dzieci 160 Kč (dzieci od 3 do 15 lat).

Połączony bilet: pociąg elektryczny + kolejka linowa:

bilet normalny 260 Kč (w 2 strony), bilet ulgowy (dzieci, studenci) 190 Kč.

Cena 190 zł/os. dzieci do lat 12 – 10% zniżki, obejmuje:

transport autokarem klasy LUX, ubezpieczenie, usługę licencjonowanego przewodnika. Cena nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów: normalny ok. 720 kc i ulgowy ok. 620 kc.

Informacja:
Każda grupa jest obsługiwana przez licencjonowanego pilota, bądź przewodnika z państwowymi uprawnieniami. Każda grupa jest ubezpieczona w WIENER Towarzystwo Ubezpieczeń na kwotę: NNW (10.000 zł ), KL (20.000 euro).

Mogą Ci się spodobać