Zapoznaj się z ofertą

Saska Szwajcaria

Data wycieczki:

4 sierpnia 2024

Cena za osobę:

199 zł/os.

Wyjazd ze Szczawna – Zdroju godz. 6.00 (ul. Solicka/Bar Zacisze), z Wałbrzycha o godz. 6.15 (ul. Sikorskiego – Tauron), Wałbrzych o godz.6.25 (ul. Wieniawskiego 35), ze Świebodzic o godz. 6.40 (stacja paliw Orlen, ul. Świdnicka 60), ze Świdnicy o godz. 6.50 (Przychodnia Eskulap, ul. Zamenhofa 47). Planowany powrót około godz. 21.00.

Saska Szwajcaria to kraina znajdująca się w niemieckiej części Gór Połabskich. Nazwę swą zawdzięcza zielonym dolinom z wyrastającymi, piaskowcowymi formacjami, ukształtowanymi długą erozją. Atrakcyjność krajobrazową tego miejsca dostrzeżono na początku XIX wieku. Zmienność kształtów ziemi na tak niewielkiej przestrzeni dostrzegli malarze – pejzażyści, w tym twórca drezdeńskiej szkoły pejzażu Adrian Zingg. To właśnie jemu przypisuję się nazwę tej wspaniałej krainy po niemieckiej, jak i czeskiej stronie Łaby. Saska Szwajcaria jest również kojarzona z kamiennymi mostami, „wiszącymi” nad głębokimi wąwozami, z ogromną górską twierdzą Fryderyka Wielkiego – broniącą dostępu do Saksonii, jak również z zamkiem Stolpen, w którym uwięziono byłą metresę Augusta Mocnego – hrabinę Cosel.

W programie:

Twierdza – Königstein. Rozbudowana przez Augusta Mocnego pochodzi z XIII wieku. Wybudowana na płaskowyżu, na wysokości 247 metrów na poziomem Łaby – była praktycznie nie do zdobycia. Król August Mocny przyczynił się do nadania twierdzy kilku polskich akcentów, m.in. na jego życzenie bramę wjazdową ozdobiono kartuszem z herbem I Rzeczypospolitej. Na życzenie króla w poczet wyposażenia zamkowego wchodziła specjalnie wykonana beczka na wino o pojemności 239 hektolitrów – również dekorowana herbem I Rzeczypospolitej. Na terenie warowni zobaczymy m.in. budynek studzienny z najgłębszą w Saksonii studnią, stajnie komendanta, zbrojownię, więzienne cele, bastiony, prywatne apartamenty komendanta.

Bastei – formacja skalna, która dzięki niesamowitym kształtom jest jedną z najciekawszych atrakcji w Parku Narodowym Saska Szwajcaria. To właśnie tutaj wybudowano w XIII wieku zamek skalny Neurathen, który ze stałym lądem był połączony, unoszącym się 40 metrów nad ziemią, długim drewnianym mostem. W XIX wieku dla przybywających turystów postawiono most kamienny z piaskowca.

Zamek Stolpen – będą mogli Państwo zobaczyć starą XII wieczną warownię pamiętającą średniowieczne potyczki, jak i wojnę trzydziestoletnią. Wybudowana na neku wulkanicznym jest jednym z ciekawszych miejsc w Saskiej Szwajcarii, a związana ściśle z długoletnim, przymusowym pobytem hrabiny Cosel, która w niewoli za zdradę króla spędziła tu 45 lat.

Planowany powrót w godzinach wieczornych, około godziny 21.00.

Cena 199 zł/ os. dzieci do lat 12 – 10% zniżki, obejmuje:
transport, ubezpieczenie, usługę licencjonowanego przewodnika.
Dodatkowo płatne bilety do zwiedzanych obiektów:
dorośli 22 €, dzieci 17 €.

Informacja:
Każda grupa jest obsługiwana przez licencjonowanego pilota, bądź przewodnika z państwowymi uprawnieniami. Każda grupa jest ubezpieczona w WIENER Towarzystwo Ubezpieczeń na kwotę: NNW (10.000 zł ), KL (20.000 euro).

Mogą Ci się spodobać