Zapoznaj się z ofertą

Karlove Wary

Data wycieczki:

2 maja 2024

Cena za osobę:

215 zł/os.

Wyjazd ze Szczawna – Zdroju (ul. Solicka/Bar Zacisze) o godz. 4.00, z Wałbrzycha (ul. Sikorskiego – Tauron) o godz. 4.15. Planowany powrót około godz. 23.00.

Przejazd do Karlovych Warów. To największy i jeden z najpiękniejszych kurortów w Czeskiej Republice. Położony w zachodnio-czeskim trójkącie uzdrowiskowym obok Mariańskich i Franciszkowych Łaźni. Założony w 1350 roku przez późniejszego cesarza rzymskiego Karola IV przy gorących źródłach nad rzeką Taplą, początkowo nazywał się Gorące Łaźnie koło Łokci. Na przestrzeni lat różne klęski stawały na przeszkodzie w rozwoju miasta. W XVI wieku miasteczko zostało zniszczone przez powódź, na początku XVII wieku strawione przez pożar, a wojna 30 letnia drastycznie zniechęciła do przyjazdów niedobitki kuracjuszy. Dopiero od początku XVIII wieku miasteczko zostało spopularyzowane przez przyjeżdzającą licznie szlachtę rosyjską, polską i saską. Było głównie oblegane przez Rosjan dzięki dwukrotnemu pobytowi Cara  Piotra Wielkiego. Lata największej świetności kurortu to XIX wiek. Wtedy przebudowano Grandhotel Pupp, teatr i Kolumnadę Zdrojową, powstała linia kolejowa dowożąca kuracjuszy. Karlove Wary zasłynęły także dzięki hucie szkła Moser, produkującej przepiękne kryształy, w które zaopatrywany był dwór wiedeński. To właśnie tutaj powstała jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek przemysłu alkoholowego – sławna Becherovka (od założyciela Jana Bechera). Na początku dwudziestego wieku liczba odwiedzających kuracjuszy była ogromna i sięgnęła 70 tysięcy. Władze postanowiły wyburzyć część XVIII wiecznej zabudowy, w miejsce której powstały setki nowych willi i kamienic. Powstało tu między innymi lotnisko, liczne gmachy publiczne, kolumnady i domy zdrojowe tworzące unikatową architektoniczną perełkę. W 2021 roku uzdrowisko w Karlowych Warach zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako część składowa transgranicznego wpisu „Wielkie miasta uzdrowiskowe Europy”.

W programie spacer w czasie którego zobaczymy m.in.: gotycki kościół katolicki św. Andrzeja, barokowy kościół katolicki św. Marii Magdaleny, renesansową wieżę miejską, barokową kolumnę św. Trójcy, neorenesansową Kolumnadę Młyńską ze źródłami wód termalnych, Teatr Miejski, Kolumnadę Sadową i Targową, neobarokowy Grandhotel Pupp, neorenesansową kwaterę główną Becherovki. Przewidywany czas na obiad – około 1 godziny.

Powrót w późnych godzinach wieczornych, około godziny 23.00.

Cena 215 zł/os. dzieci do lat 12 – 10% zniżki, obejmuje:

transport autokarem klasy LUX, ubezpieczenie, usługę licencjonowanego przewodnika.

Informacje:

Każda grupa jest obsługiwana przez licencjonowanego pilota, bądź przewodnika z państwowymi uprawnieniami. Każda grupa jest ubezpieczona w WIENER Towarzystwo Ubezpieczeń na kwotę: NNW (10.000 zł ), KL (20.000 euro).

Mogą Ci się spodobać