Zapoznaj się z ofertą

Turyngia 3 dni

Data wycieczki:

12 - 14 lipca 2024

Cena za osobę:

880 zł/os.

Wyjazd ze Szczawna – Zdroju godz. 4.00 (ul. Solicka/Bar Zacisze), z Wałbrzycha o godz. 4.15 (ul. Sikorskiego – Tauron), Wałbrzych o godz.4.25 (ul. Wieniawskiego 35), ze Świebodzic o godz. 4.40 (stacja paliw Orlen, ul. Świdnicka 60), ze Świdnicy o godz. 4.50 (Przychodnia Eskulap, ul. Zamenhofa 47). Planowany powrót, ostatniego dnia, w godzinach wieczornych.

Zapraszamy do Turyngii! To nowy program z cyklu: „Poznajemy Niemcy”. Turyngia to jeden z najmniejszych krajów związkowych w Niemczech, ze stolicą w Erfurcie. Turyngia to region, który ma wiele do zaoferowania. Ci, którzy miłują historię i są ciekawi jak rozwijał się fragment naszej europejskiej kultury na pewno nie będą zawiedzeni, gdyż właśnie tutaj znajdą wyraźne ślady nieprzeciętnych osobowości i światowej klasy artystów, takich jak Goethe, Bach, Liszt, Schiller, Luter, czy Gropius. Turyngia to również niesamowita architektura średniowiecza i baroku z przewijającym się w każdym miejskim krajobrazie murem pruskim, jak również Las Turyński z gęstymi bukowymi puszczami i tajemniczymi wąwozami.

Zapraszamy do Turyngii!

1 DZIEŃ:

Przejazd do Niemiec, do Weimaru.

Weimar był niegdyś jednym z miast niemieckiego oświecenia. Mieszkali i tworzyli w nim najwięksi poeci wszechczasów. Klasyka weimarska to termin ściśle związany z Johannem Wolfgangiem Goethem i Friedrichem Schillerem. Rozkwit muzyki i zarazem mocny ośrodek życia muzycznego przypada tutaj na wiek XIX i związany z takimi nazwiskami jak Franz Liszt, czy Józef Wieniawski. Ogromną rolę w życie kulturalne Weimaru wnieśli artyści malarze, tacy jak Walter Gropius, czy Wassily Kandinsky. Weimar znany jest w historii Europy jako stolica Republiki Weimarskiej po zakończeniu I wojny światowej, a w latach 90 – tych XX wieku UNESCO nadało temu zasłużonemu miastu miano kulturowej stolicy Europy.

W programie: Spacer po mieście zaczniemy od historycznego centrum miasta, które w 1998 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W czasie zwiedzania będziemy mogli zobaczyć dom Goethego, dom Schillera, Biblioteka Księżnej Anny Amalii, Dom Rzymski, Pałac Miejski. Niebywałą atrakcją jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO budynek główny Uniwersytetu Bauhausu założonego przez Waltera Gropiusa. To tutaj rozwijał się w latach 20 – tych XX wieku nurt architektoniczny zwany Bauchaus – łączący sztukę z techniką. W czasie zwiedzania przewidujemy czas wolny na obiad.

Przejazd do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.

2 DZIEŃ:

Śniadanie. Przejazd do Erfurtu.

Erfurt to największe miasto i zarazem stolica Turyngii. Jego historia jest bardzo stara bo sięga VIII wieku, więc jak się można domyślać ma dużo do zaoferowania. Miasto nabrało znaczenia, kiedy to w XIV wieku uzyskało status miasta cesarskiego i zasłynęło z produkcji barwnika indygo.

W programie: zwiedzanie katedry Najświętszej Marii Panny i Kościoła św. Sewera, które stanowią przykład najwspanialszej architektury sakralnej gotyckiej Europy. Zobaczymy wnętrza obu świątyń. Most Kramarzy, który od zarania dziejów jest kolebką erfurckiego handlu i rzemiosła. Do dzisiaj można tu nabyć wyroby rękodzielnicze. Stara Synagoga – uważa się, że jest to najstarsza synagoga w Europie, zwiedzimy muzeum historii judaizmu i zobaczymy erfurcki skarb, odnaleziony w zamurowanej ścianie w 1998 roku. Następną atrakcją jest Cytadela Petersberg. Wybudowana na terenie klasztoru Benedyktynów, miała bronić mnichów i elektorat Moguncji przed nieprzychylnymi mieszkańcami popierającymi reformację działającego w Erfurcie Lutra. Zobaczymy również Ratusz miejski i odwiedzimy Dom Sztokfisza, w którym mieści się Muzeum Miejskie z wystawami poświęconymi reformacji, wojnom religijnym i rozwojowi miasta. Przewidziany czas wolny na kawę i obiad.

Przejazd do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.

3 DZIEŃ:

Śniadanie. Przejazd do Eisenach.

Eisenach to zielona stolica środkowych Niemiec, nad którą króluje średniowieczne zamczysko Wartburg wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Eisenach to miasto związane z najznamienitszymi osobowościami epoki. To tutaj urodził się jeden z najwybitniejszych, światowych kompozytorów, Jan Sebastian Bach. Tutaj tworzył główne założenia reformy kościelnej Marcin Luter i tutaj w gęstych borach bukowych i dzikich wąwozach rozbrzmiewały pierwsze dzieła Goethego, bo właśnie z tym miejscem poeta był związany przez całe życie.

W programie: zwiedzanie Bachhaus, czyli domu Bacha, w którym mieści się muzeum poświęcone jego życiu i twórczości, tutaj też koncert (bilet wstępu obejmuje koncert muzyki Jana Sebastiana Bacha grany na 5 instrumentach klawiszowych – około 20 minut). Zwiedzimy Rynek z barokowm Pałacem Miejskim, którego częstym gościem był Goethe, zobaczymy dom Marcina Lutra z jego pomnikiem. Kulminacyjnym punktem programu będzie Zamek Wartburg, którego częstymi gośćmi byli Bach, Goethe i Luter, który właśnie tutaj przetłumaczył Nowy Testament na język niemiecki. Zwiedzimy wnętrza zamku.

Przejazd do Wałbrzycha w godzinach nocnych.

Cena: 880 zł/os. – dzieci do 12 lat 10% zniżki,

Cena zawiera: transport autokarem, ubezpieczenie, usługę licencjonowanego przewodnika, 2 śniadania, 2 noclegi. Cena nie obejmuje biletów wstępu około 65 euro do zwiedzanych obiektów, w tym: Biblioteka Księżnej Anny Amalii w Weimarze, Stara Synagoga w Erfurcie, Cytadela Petersburg w Erfurcie, Muzeum Miejskie w Erfurcie, dom Bacha w Eisenach, zamek Wartburg w Eisenach.
Informacja:
Każda grupa jest obsługiwana przez licencjonowanego pilota, bądź przewodnika z państwowymi uprawnieniami. Każda grupa jest ubezpieczona w WIENER Towarzystwo Ubezpieczeń na kwotę: NNW (10.000 zł ), KL (20.000 euro).

Mogą Ci się spodobać